دبیرستان (دوره دوم) پسرانه نور2 مرداد 1392

جاده چالوس؛ چهارمین جاده زیبای دنیا رویا نمی بینید! شما در جاده چالوس هستید

مولف: مدیر سیستم   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

جاده چالوس؛ چهارمین جاده زیبای دنیا رویا نمی بینید! شما در جاده چالوس هستید

جاده چالوس شاید از معدود جاده های ایران باشد كه عبور از آن بهانه رسیدن به یكی از اماكن گردشگری نیست! این جاده خودِ منطقه گردشگری است! چهارمین جاده زیبای دنیا كه صرف نظر از زیبایی رویایی اش، یكی از مهم‌ترین مسیرهای ارتباطی كشور هم محسوب می شود. این جاده از شمال به استان مازندران و شهرستان چالوس، از شرق به شهرستان تهران و شمیرانات، از غرب به منطقه طالقان و از جنوب به شهر كرج می رسد. جاده‌ای با قدمت بیش از نیم قرن كه با پیچ و خم‌های متعدد در دل كوه و زیبایی‌های بكر طبیعی سفری خیال انگیز را برای مسافران رقم می زند.

رودخانه كرج كه به موازات جاده كرج چـالوس امتداد دارد، سد كرج و روستای كوچك و زیبای واریان كه مثل جزیره‌ای كوچك در آن سوی آب سدكرج قرار گرفته، زیبایی‌های این جاده را چند برابر می كنند.

شاید جالب باشد اگر بدانید كه جاده كرج - چالوس در هر فصل به رنگی درمی‌آید و گاه تضاد رنگ‌ها چنان مناظر باشكوهی را مقابل چشمانتان می آورد كه هر لحظه ممكن است دچار توهم خواب بودن و خواب دیدن شوید!

از سال 1312 كه جاده كرج - چالوس مورد بهره برداری قرار گرفت تا مسیر تهران به ساحل دریاچه خزر هموار و كوتاه شود، كم كم انواع رستوران‌ها و واحدهای اقامتی و پذیرایی هم در كنار این جاده شكل گرفتند. این در حالی بود كه ساخت سد امیر كبیر كرج هم در سال 1340 به جاذبه های این جاده اضافه كرد و در زمان كوتاهی این جاده به یكی از تفریحگاه‌های مهم گردشگری كشور تبدیل شد.

زیبایی و خاطره انگیز بودن جاده كرج - چالوس تنها به طبیعت شگفت انگیز و سوغات آن محدود نمی‌شود. این جاده تپه‌های باستانی و روستاهای تاریخی ای دارد كه گاه قدمت آن به هزاران سال می رسد

این بار اگر سری به جاده چالوس زدید، از محصولات و سوغات روستاییان این جاده هم سراغی بگیرید. انواع ترشی خانگی، قره قروت، سیر ترشی، عسل كوهستان، مربای عسل، عسل رس بسته، انواع ماست محلی بدون، سركه سیب محلی، كره محلی، پنیر گوسفندی، انواع شیره انگور، سبزی های كوهی مانند و الك، قارچ و گلپر خشك و ترشی و... سوغاتی های خوشمزه ای هستند كه برای چند روز هم كه شده طعم خوراكی های صنعتی و كارخانه ای را از یادتان خواهند برد.

اما زیبایی و خاطره انگیز بودن جاده كرج - چالوس تنها به طبیعت شگفت انگیز و سوغات آن محدود نمی‌شود. این جاده تپه‌های باستانی و روستاهای تاریخی ای دارد كه گاه قدمت آن به هزاران سال می رسد. تونل‌های تو در تو و طولانی هم یكی دیگر از جاذبه های جاده كرج چالوس هستند كه در میان آنها حتما نام تونل كندوان را شنیده اید. معروفترین و طولانی ترین و یازدهمین تونل جاده چالوس!

بعد از این تونل است كه جاده چالوس از خطه كرج خارج شده و به سوی وادی مازندران در آن سوی دیگر سلسله جبال البرز به سوی دریا سرازیر می‌شود. یعنی بعد از طی 79 كیلومتر از شروع جاده.

جالب است بدانید كه تا اواخر دوره قاجار، اصلا جاده كرج - چالوس وجود نداشته و تنها یك مسیر خاكی و مالرو، راه دسترسی به روستاهای این‌ منطقه را تشكیل می داده است. اما این راه ناهموار آنقدر طولانی نبود تا ارتباط شمال و جنوب كشور را میسر كند.

اسناد و منابع تاریخی نشان می دهند كه آثار باستانی با معماری‌های جالب و همچنین تپه‌های باستانی زیادی در حاشیه شرقی و غربی جاده كرج - چالوس قرار گرفته اند كه از جمله آن ها می‌توان به بقایای قلعه‌ها و دژهای استواری مثل شاه دژ، قلعه دختر شهرستانك، قلعه تنگه كسیر، قلعه ری زمین و امامزاده های تاریخی با معماری های زیبا اشاره كرد.

این جاده رودخانه های شیرین و متعددی مثل رودخانه‌های وارنگه رود و شهرستانك است كه همه و همه شاخه‌هایی از رودخانه اصلی كرج هستند.

البته جاذبه های این جاده به همین جا ختم نمی شود. اماكان تفریحی دیگری هم در كنار جاده كرج - چالوس هستند كه اوقات خوشی را برای خانواده ها دست و پا می كنند. پیست اسكی در دیزین و پیست اسكی خور و روستاهای بسیار زیبای خور، آسارا، گچسر و واریان كه به عنوان روستاهای هدف گردشگری كرج هم معرفی می شوند.

این در حالی است كه چشمه وله در 70 كیلومتری شمال شرق كرج در روستای وله، چشمه گل كیله در شمال كاخ شهرستانك در كوههای بشم آهار و هفت چشمه در اوایل جاده چالوس از جاذبه های توریسم درمانی جاده كرج - چالوس به شمار می روند.

تعداد مشاهده (227)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "جاده چالوس؛ چهارمین جاده زیبای دنیا رویا نمی بینید! شما در جاده چالوس هستید"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید